Wyszukiwanie podobnej grafiki, wyszukiwanie plugiatów

Wyszukiwanie w graficzeDo wyszukiwania podobnej grafiki wykorzystać można jedną z 3 dostępnych wyszukiwarek: Google ( wyszukiwanie obrazów ) , GazoPa i TinEye. Z takiej grupki ciężko jest wyłonić jednoznacznie zwycięzcę, Google nie wątpliwie jest największym graczem i posiada największą bazę skatalogowanych stron w tym obrazów. Natomiast GazoPa i TinyEye posiadają dodatkowo możliwość przesłania szukanego pliku.

Google – podobne obrazy

Pierwsza wyszukiwarka umożliwia nam znalezienie obrazów o podanej nazwie, utrudnienie polega na konieczności zlokalizowania obrazu istniejącego już w sieci. Dodatkowo nie każda ze znalezionych grafik posiada odpowiedni link umożliwiający wyświetlenie podobnych obrazów. Niewątpliwym plusem Google Image jest ilość indeksowanych stron oraz bardzo dobrze wspierane algorytmy klasyfikacji obrazów, rozwijane dzięki Picassa ( wykrywanie twarzy ).

Google wyszukiwanie podobnej grafiki
Google wyszukiwanie podobnej grafiki

GazoPa

GazoPa oferuje znacznie bardziej rozbudowane możliwości wyszukiwania: przesłanie pliku, adresu url grafiki , słów kluczowych. Wyniki zawierają wszystkie podobne grafiki, z tej przyczyny prawie zawsze znajdzie się coś co przypomina nasze dzieło. Znalezione materiały podzielone są na segmenty np. video, news, twitter. Dodatkowe opcje zawężające ilość znalezionych grafik np. poprzez wybranie tylko kolorowych obrazów o określonej wielkości sprawiają, że GazoPa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla szukających plagiatów. GazoPa udostępnia też szereg dodatków umożliwiających integrację wyszukiwarki z przeglądarkami.

GazoPa przykład użycia
GazoPa przykład użycia

TinEye

Last but not least, czyli TinEye oferujący wyszukiwanie na podstawie przesłanego pliku lub adresu pliku istniejącego już w internecie. Wyniki dla tej wyszukiwarki są bardzo „podobne” do oryginalnej przesłanej grafiki.  Wyszukiwarka również udostępnia rozszerzenia dla Firefox’a i Chrome, dodatkowo daje możliwość korzystania z API. Tak jak poprzednie wyszukiwarki, TinEye nie wymaga rejestracji i jest darmowy.

TinEye przykład wyszukiwania
TinEye przykład wyszukiwania

adresy: Google Image , GazoPa , TinEye

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*