Nawigacja samochodowa – Nokia Ovi Maps – test i opinie

Nokia Ovi Maps
Nokia Ovi Maps

Od dłuższego czasu mam przyjemność korzystać z darmowej nawigacji samochodowej udostępnionej przez Nokie ( Ovi Maps 3.0 ), nie miałem jednak okazji przetestować jej w dłuższej podróży ( 2 x 12 h ). Okazja nadarzyła się niedawno w czasie samochodowej wyprawy do Chorwacji. Oto i wyniki mojego testu:

Kilka słów o oprogramowaniu Ovi Maps:

 1. Ovi Maps to darmowa nawigacja gps dla telefonów Nokia.
 2. Darmowe aktualne mapy całego świata.
 3. Ovi Maps można pobrać ze strony: Nokia

I teraz moje opinie:

Ogólnie:

 1. Korzystałem z nawigacji na telefonie Nokia e71, czyli posiadającym dość mały wyświetlacz.
 2. Telefon przełączyłem w tryb „Offline” ( nie chciałem narazić się nawet na przypadkowe pobieranie danych przez roaming )
 3. Używam wyłącznie wbudowanego ( zintegrowanego ) nadajnika GPS bez opcji wspomagania przez A-GPS.
 4. Opcje trasy ustawiłem na „Szybsza trasa”.

Plusy:


 1. Bardzo dobre mapy drogowe. Jedyny problem pojawił się na paru kilometrach Słowackiej autostrady, którą najprawdopodobniej oddano na dniach do użytku.
 2. Błyskawiczne ( około 2 sekundy ) przeliczanie nowej trasy, okazało się bardzo przydatne w nieprzewidzianych sytuacjach ( np.: remontu, objazdu, poruszania się po mieście, pomylenia trasy).
 3. Przy włączeniu opcji korzystania z bezpłatnych tras, nawigacja jest w stanie poprowadzić nas na bezpłatne odcinki autostrady.
 4. Dokładne i czytelne polecenia.
 5. Tryb nocny.
 6. Ustawienia podświetlania, np zoptymalizowane, pozwalają zaoszczędzić baterię na odcinkach trasy na których nie możemy się zgubić 🙂
 7. Czas pracy na baterii w trybie „offline” to około 6 godzin.
 8. Czytelne i przejrzyste menu aplikacji, nawet pomimo maleńkiego wyświetlacza.
 9. Nawigacja piesza wraz z krótkimi opisami mijanych zabytków.

Minusy:

 1. Brak prostego wyboru np. stacji benzynowej, kawiarni. Trzeba korzystać z wyszukiwania miejsca np. „stacja benzynowa”.
 2. Obliczanie czasu podróży nie uwzględnia naszej średniej prędkości, co w przypadku napotkania korków lub robót drogowych zniekształca szacowany czas dojazdu.
 3. Po zaparkowaniu samochodu „w polu” lub nawet parę metrów od drogi, nawigacja nie potrafi znaleźć trasy.
 4. Brak informacji o fotoradarach.

Podsumowanie:

Darmowa nawigacja samochodowa udostępniona przez Nokie – Ovi Maps, sprawdza się bardzo dobrze w krótkich i długich trasach. Aktualne darmowe mapy europy, które mam nadzieje będą regularnie aktualizowane, są chyba najważniejszą częścią nawigacji. Bardzo szybkie działanie aplikacji w połączeniu z przejrzystym interfejsem nie powinno przysporzyć nikomu problemów. Polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*