Nawigacja samochodowa – Nokia Ovi Maps – test i opinie

Nokia Ovi Maps

Nokia Ovi Maps

Od dłuższego czasu mam przyjemność korzystać z darmowej nawigacji samochodowej udostępnionej przez Nokie ( Ovi Maps 3.0 ), nie miałem jednak okazji przetestować jej w dłuższej podróży ( 2 x 12 h ). Okazja nadarzyła się niedawno w czasie samochodowej wyprawy do Chorwacji. Oto i wyniki mojego testu:

Kilka słów o oprogramowaniu Ovi Maps:

 1. Ovi Maps to darmowa nawigacja gps dla telefonów Nokia.
 2. Darmowe aktualne mapy całego świata.
 3. Ovi Maps można pobrać ze strony: Nokia

I teraz moje opinie:

Ogólnie:

 1. Korzystałem z nawigacji na telefonie Nokia e71, czyli posiadającym dość mały wyświetlacz.
 2. Telefon przełączyłem w tryb „Offline” ( nie chciałem narazić się nawet na przypadkowe pobieranie danych przez roaming )
 3. Używam wyłącznie wbudowanego ( zintegrowanego ) nadajnika GPS bez opcji wspomagania przez A-GPS.
 4. Opcje trasy ustawiłem na „Szybsza trasa”.

Plusy:


 1. Bardzo dobre mapy drogowe. Jedyny problem pojawił się na paru kilometrach Słowackiej autostrady, którą najprawdopodobniej oddano na dniach do użytku.
 2. Błyskawiczne ( około 2 sekundy ) przeliczanie nowej trasy, okazało się bardzo przydatne w nieprzewidzianych sytuacjach ( np.: remontu, objazdu, poruszania się po mieście, pomylenia trasy).
 3. Przy włączeniu opcji korzystania z bezpłatnych tras, nawigacja jest w stanie poprowadzić nas na bezpłatne odcinki autostrady.
 4. Dokładne i czytelne polecenia.
 5. Tryb nocny.
 6. Ustawienia podświetlania, np zoptymalizowane, pozwalają zaoszczędzić baterię na odcinkach trasy na których nie możemy się zgubić :)
 7. Czas pracy na baterii w trybie „offline” to około 6 godzin.
 8. Czytelne i przejrzyste menu aplikacji, nawet pomimo maleńkiego wyświetlacza.
 9. Nawigacja piesza wraz z krótkimi opisami mijanych zabytków.

Minusy:

 1. Brak prostego wyboru np. stacji benzynowej, kawiarni. Trzeba korzystać z wyszukiwania miejsca np. „stacja benzynowa”.
 2. Obliczanie czasu podróży nie uwzględnia naszej średniej prędkości, co w przypadku napotkania korków lub robót drogowych zniekształca szacowany czas dojazdu.
 3. Po zaparkowaniu samochodu „w polu” lub nawet parę metrów od drogi, nawigacja nie potrafi znaleźć trasy.
 4. Brak informacji o fotoradarach.

Podsumowanie:

Darmowa nawigacja samochodowa udostępniona przez Nokie – Ovi Maps, sprawdza się bardzo dobrze w krótkich i długich trasach. Aktualne darmowe mapy europy, które mam nadzieje będą regularnie aktualizowane, są chyba najważniejszą częścią nawigacji. Bardzo szybkie działanie aplikacji w połączeniu z przejrzystym interfejsem nie powinno przysporzyć nikomu problemów. Polecam :)

  • Zibi
  • 14 sierpnia 2011 11:40pm

  Odgrzewam:: Czyli u Ciebie na telefonie – mapa nie kończy się w okolicach granicy słowieńsko- chorwackiej? Gratulacje. Moja Nokia nie obejmuje Chorwacji.

  • Zainstalowałem mapy na całą Europę i jak najbardziej znalazła się wśród nich mapa Chorwacji :) Polecałbym sprawdzenie/doinstalowanie tej mapy lub ponowne pobranie.

  • marc
  • 21 lutego 2012 8:32pm

  W europie to może jest wszystko ok.Problem występuje w stanach na prawdziwych autostradach.Nokia ma problem na skąplikowanych rozjazdach.Komenda teraz skęć lekko w lewo.Tylko że to lekko w lewo tpo trzy pasy a każdy w finale prowadzi do innej drogi.Gubi się na szerokich autostradach.Nagle przelicza nową drogę bo według mapy jedzież po zielonym trawniku.

  • Matt
  • 11 marca 2012 4:43pm

  Rozchodzi się o to, że każdy GPS (od najbardziej podstawowego jak w Nokii, po najbardziej zaawansowane oparte na street view jak w Audi) nie jest dla debili, ani też nie zastępuje mózgu.

  Może zastąpić mapę i oszczędzić czasu na jej studiowanie, ale kierowcy często robią błąd czując się jak zaprogramowany robot – wsiądę i wysiądę na miejscu. Trzeba patrzyć na znaki, bo komendy głosowe i wizualne nie są zbiorem nieskończonym. Ponadto dziwi mnie to, że niektórzy wciąż wytykają nawigacji, że zdarza im się jechać po polu. To nie jej wina tylko wasza. Czas zaktualizować mapy.

  • jurek
  • 15 października 2012 10:42am

  Tego rodzaju nawigacja stanowi bardzo poważne zagrożenie. Praktycznie lepiej jej nie mieć – o wiele lepsza zwykła mapa papierowa. Wiem co piszę!!!

  • Klod
  • 26 listopada 2012 8:22am

  mapa OVI nie widzi autostrady A2 chociaż ta jest otwarta od kilku miesięcy. Kolejny argument za tym że Nokia jest na dnie
  .

 1. 17 września 2010
 2. 9 listopada 2010
*

Partnerzy Pro: