WordPress 'owy edytor odnośników pozwala na bardzo rozbudowane ustawienie atrybutu rel linków, jednak nie wystarczająco rozbudowany. Edytor ten nie pozwala na ustawienie atrybutu nofollow, a szkoda bo nie zawsze chcielibyśmy „przekazywać moc” naszego bloga, a jednak chcielibyśmy w jakiś sposób zareklamować inną stroną. Nietrudno wyobrazić sobie też sytuację, gdy w polecanych linkach znajduje się już parę odnośników i zaczynamy się obawiać o reakcję Wujka Google.
Jak jednak w najprostszy sposób pokonać tę niedogodność? Najprostszym sposobem jest instalacja jednego z paru dostępnych rozszerzeń, niestety one przeważnie dzielą razy po równo i atrybut nofollow ustawiany jest dla wszystkich polecanych linków. Nie tędy droga. Jeżeli nie wtyczka to może prosta edycja kodu i ręcznie dodanie opcji „nofollow” w edytorze odnośników. Pomysł już znacznie bardziej przystępny, posiada jednak wadę. Najprawdopodobniej po aktualizacji silnika plik z wprowadzonymi zmianami zostałby nadpisany, a my bylibyśmy zmuszeni ponownie dokonywać zmian kodu.
Jest jednak bramka nr 3, mianowicie edytor odnośników posiada pole formularza w które moglibyśmy wpisać dowolny parametr … Właśnie, moglibyśmy gdyby nie JavaScript ( JS ) i walidacja, uniemożliwiająca wpisanie dowolnych wartości. I tu zaczyna się prawdziwa magia 🙂 przypominamy sobie właśnie, że w naszej przeglądarce możemy wyłączyć na chwilę JS.
Dla Firefoxa odznaczamy opcję:
Narzędzia -> Opcje -> Treści -> Włącz obsługę języka JavaScript
Teraz możemy ustawić ręcznie wartość parametru rel na nofollow, zapisać zmiany i ponownie włączyć obsługę JS.
Nie „wyłączajcie” jednak wszystkich linków 😀