Począwszy od wersji 3.0 WordPress instalacja tego silnika została połączona z dotychczasowym WordPress MU. Zabieg ten z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój obydwu typów instalacji. Fakt ten z pewnością ucieszy wielu dotychczasowych użytkowników WP, którzy borykają się z problemem np. aktualizacji paru pojedynczych instalacji WP. Zaletą WordPress MultiSite ( czyli byłego MU ), jest ogromna elastyczność konfiguracji. W jednym miejscu aktualizujemy wtyczki dla każdej z naszych stron. Logując się do jednego panelu administracyjnego możemy zarządzać wszystkimi naszymi stronami. Oczywiście instalacja oraz konfiguracja WordPress MultiSite jest trochę bardziej skomplikowana, ale podobnie jak w przypadku „podstawowego” WP, postarano się o maksymalne uproszczenie.
Na początek
Na wstępnie musimy odpowiedzieć sobie czy WordPress MultiSite jest nam w ogóle potrzebny? Czy „koszty” przenosin nie będą zbyt duże? Przede wszystkim jednak, musimy sobie zdać sprawę z tego, że konfiguracja WP MS jest znacznie bardziej wymagająca. Jeżeli nie radziliśmy sobie z konfiguracją podstawowej wersji nie powinniśmy próbować swoich sił z wersją rozszerzoną.
Jakie możliwości:
- zarządzanie wieloma stronami w jednym panelu administracyjnym
- dostosowanie konfiguracji poszczególnych stron do własnych potrzeb
- aktualizacja silnika WP / pluginów oraz tematów graficznych wielu stron w jednym miejscu
Pozostałe zalety oraz możliwości WordPress MS opisałem w artykule:
Zalety WordPress 3.0 w wersji Multi Site
Instalacja WodrPress 3.0 MS
Instalacja WodrPress 3.0 MS w pierwszej części nie różni się niczym od standardowej instalacji WP. Ze strony WordPress ściągamy najnowszą wersję oprogramowania. Po udanej instalacji wersji standardowej możemy przejść do włączenia opcji multi-site. W tym celu postępujemy zgodnie z opisem dostępnym na stronie „tworzenie sieci”, w skrócie proces instalacji sieci stron można podzielić na 2 etapy:
- Włączenie ukrytego guziku instalacji sieci stron.
- Instalacja właściwa.
Jeżeli instalacja przebiegła pomyślnie naszym oczom ukażę się panel administracyjny prawie identyczny z tym dostępnym w standardowym WP. Niewielką zmianą jest to, że od teraz stajemy się Super Adminem 🙂 a nasza dotychczasowa strona staje się jedną z wielu.
Porady:
- Dobrym pomysłem jest przetestowanie instalacji WordPress 3.0 MS jako świeżej strony, w taki sposób w najlepszy sposób sprawdzimy czy bez problemu radzimy sobie z trochę zmienionym środowiskiem.
- Instalację WP MS najlepiej przeprowadzić w taki sposób, żeby nasza strona znajdowała się w katalogu głównym domeny. Taka instalacja umożliwi wybranie nam opcjo tworzenia nowych stron jako sub-domen, nie zamknie nam też drogi to wykorzystania różnych domen dla naszych nowych stron o czym pozwoliłem sobie napisać w osobnym artykule WordPress 3.0 Multi Site + wiele domen