Ciekawe wtyczki do WordPress 'a

Wordpress LogoTwórcy silnika WordPress stale rozwijają to wspaniałe narzędzie, ciągle dodając nowe możliwości, podobnie jest z rozszerzeniami do WordPress’a. W swoich poprzednich artykułach na ten temat starałem się wybrać najlepsze oraz warte uwagi pluginy do WP. Ciągle jednak przy okazji różnych prac natrafiam na bardzo ciekawe wtyczki, które wspaniale rozszerzają możliwości WP. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam też do pozostawiania komentarzy z propozycjami innych rozszerzeń 🙂

1. AdSense Manager

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/adsense-manager/

Opis: Dodatek umożliwia proste pół-automatyczne zarządzanie reklamami na naszej stronie. Osobiście jednak znacznie częściej używam tego rozszerzenia jako „skrytki” na powtarzające się na wielu podstronach elementy np. adres email, krótkie powtarzające się opisy. Taka funkcjonalność pozwala w późniejszym czasie na szybką zmianę/podmianę takiego adresu, bez konieczności edytowania każdej ze stron, na której on występuje.

2. RSS Footer

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/rss-footer/

Opis: Dodatek automatycznie umieszcza w treści kanału RSS odnośnik do naszej strony oraz do oryginału wpisu. Prosta ale przydatna funkcja umożliwiająca namierzenie automatycznego kopiowania naszych wpisów na innych stronach.

3. SyntaxHighlighter Evolved

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/syntaxhighlighter/

Opis: Wtyczka niezbędna dla każdego, kto w swoich artykułach umieszcza kod aplikacji / funkcji. Dodatek umożliwia kolorowanie tekstu dla poszczególnych języków programowania, dodatkowe funkcje to numerowanie linii kodu oraz możliwość skopiowania / wydrukowania „czystego” kodu źródłowego. Działanie wtyczki można zaobserwować w wielu moich wpisach.

4. WP Skyscraper

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-skyscraper/

Opis: Mały przydatny dodatek umożliwiający dodanie oraz konfigurację „przylepionego” boxu na stronie. Dodatek można z powodzeniem użyć jako pojemnik na reklamę, ale również na inne stale widoczne elementy naszej strony. Jedną z funkcji opisałem w artykule Ukrywanie linków na stronie.

5. Event Calendar

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/event-calendar/

Opis: Dodatek umożliwia dodanie do artykułów, np. opisujących jakieś wydarzenie imprezę, daty w których odbywać będzie się opisane wydarzenie. Kalendarz można umieścić też w pasku bocznym, dzięki czemu każdy będzie mógł zobaczyć jakie imprezy odbywają się w danym miesiącu.

6. Quizzin

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/quizzin/

Opis: Wtyczka umożliwia stworzenie oraz konfigurację quizów na naszej stronie. Jeżeli chcielibyśmy zafundować naszym Czytelnikom możliwość sprawdzenia Ich wiedzy z jakiegoś tematu, ta wtyczka nam w tym pomoże.

7. WP Geo

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-geo/

Opis: Dodatek rozszerza możliwości silnika WordPress o konfigurowalną mapę, na której możemy zaznaczać miejsca opisane w artykule. Niezastąpione rozszerzenie dla stron opisujących np. kina, restauracje lub po prostu zawierających zdjęcia z określonych miejsc. Dodatek daje możliwość umieszczenia na każdej stronie mapy, na której zaznaczone są wszystkie lokacje dla artykułów np. z podanej kategorii.

8. Breadcrumb NavXT

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/breadcrumb-navxt/

Opis: Plugin daje nam możliwość umieszczenia „okruszków linków” na naszej stronie. Wtyczka posiada bardzo duże możliwości konfiguracji, zadowoli więc najbardziej wybrednych w tej materii 🙂

9. Display widgets

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/display-widgets/

Opis: Wtyczka dale nam możliwość zarządzania wyświetlaniem widgetów na poszczególnych stronach. Dzięki temu rozszerzeniu możemy urozmaicić wygląd naszych podstron. Konfiguracja polega na oznaczeniu przy każdym widget’cie checkboxów odpowiedzialnych za pokazanie lub ukrycie dodatku na poszczególnych podstronach.

10. File Icons

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/file-icons/

Opis: Wtyczka znacząco urozmaica grafikę na naszej stronie, dodając automatycznie mini ikonki dla linków , linków do plików ( różne ikony w zależności od typu pliku ), adresów email. Oczywiście możemy też dodać własne ikony.

11. Page Restrict

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/pagerestrict/

Opis: Jeżeli chciałbyś, żeby część Twojej strony była dostępna dopiero po zalogowaniu, to ta wtyczka jest właśnie dla Ciebie 🙂 Wtyczka daje możliwość konfiguracji tekstu dla niezalogowanych użytkowników, w tym również wyświetlenie formularza logowania.

12. NextGEN Gallery

adres: http://wordpress.org/extend/plugins/nextgen-gallery/

Opis: I na koniec jedna z najlepszych i najbardziej rozbudowanych wtyczek umożliwiająca stworzenie galerii zdjęć. Ogromne możliwości konfiguracji oraz prostota użytkowania sprawia, że ten dodatek jest bezkonkurencyjny.

I to już koniec listy ciekawych dodatków do WordPress’a, które udało mi się znaleźć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*