Średnio dwa razy do roku ( wliczając poprawki 9 razy ) WordPress Team udostępnia nam nową wersję silnika WordPress. Nowe wersje przynoszą poza dodatkowymi funkcjonalnościami, poprawki i łatki znalezionych błędów. Aktualizacja silnika jest więc wskazana, ale nie oznacza to że nasza strona nie będzie bez niej funkcjonować… Mamy natomiast zestaw wtyczek, bez których nasza strona może wiele stracić. Należy więc przed aktualizacją sprawdzić czy wszystkie używane dodatki, albo przynajmniej te najważniejsze będą w nowej wersji poprawnie działały. Na oficjalnej stronie WordPress’a znaleźć można poradnik, który poprowadzi nas przez proces aktualizacji. Co powinniśmy zrobić:
1. Sprawdzenie wymagań nowej wersji
Wymagania jakie musi spełniać nasz serwer nie są wygórowane, powinniśmy jednak przed instalacją sprawdzić wymagania najnowszej wersji WordPress. W 99% przypadków ten punkt jest zbędny, jednak zawsze istnieje ten 1% ( np. serwery strefa.pl ) dla którego to może nam on zaoszczędzić czas na robieniu backup 'u i późniejszym przywracaniu działającej wersji. Warto więc poświęcić 5 min na sprawdzenie wymagań. Parametry serwera powinniśmy znaleźć w jego panelu administracyjnym, natomiast wymagania WP są podawana na stronie z najnowszą wersją.
2. Sprawdzenie czy używane przez nas dodatki będą działały z nową wersją silnika.
W wersji WP, którą aktualnie używam ( 2.9.2 ) dostępna jest opcja szybkiego sprawdzenia czy są nowe wersje wtyczek oraz czy działają z nową wersją silnika. Dokładniej, napisane jest jaki procent stanowią użytkownicy, którzy uważają że dodatek działa. Dla „popularnych” wtyczek, mających tysiące zwolenników jest to bardzo przydatna funkcja. Opcja ta dostępna jest w: Narzędzia -> Aktualizacja
3. Wybór godziny aktualizacji
Proces aktualizacji wiąże się z czasowym wyłączeniem naszej strony ( przeważnie parę minut , ale w razie problemów może być to zdecydowanie dłuższy czas ). Jeżeli nasza strona jest dość popularna, należy rozważyć przeprowadzanie aktualizacji w godzinach najmniejszego ruchu. Do sprawdzenia, które są to dokładnie godziny możemy użyć statystyk np. Google Analytics.
4. Backup bazy danych i plików
Przechodzenie do kolejnych podpunktów bez wykonania kopi zapasowej plików i bazy danych polecam jedynie osobą o mocnych nerwach. Dokładne proces opisany jest na oficjalnej stronie.
5. Wyłączenie pluginów
Przed aktualizacją dobrze jest wyłączyć wszystkie używane wtyczki, może się okazać że w nowej wersji nie będą one działać ( powodując błąd ) lub działają inaczej niż dotychczas.
6. Aktualizacja
Osobiście używam i polecam, automatyczną aktualizację silnika Narzędzia -> Aktualizacja . Jeżeli nie jest ona dostępna możemy przeprowadzić aktualizację ręczną – opis procesu.
7. Koniec
Sprawdzamy czy wszystko działa jak powinno ( możliwe że będziemy musieli usunąć „ciasteczka” przeglądarki ). Aktualizacja i włączenie wtyczek będą ostatnimi zadaniami, po których będziemy mogli się już cieszyć pracą z najnowszą wersją WordPress 'a.
Dodatkowo:
Dobrym pomysłem na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek związanych z aktualizacją jest przeprowadzenie jej na lustrzanej stronie lub tymczasowej kopii naszej strony.