Najlepsze wtyczki do WordPress’a

WordPress swoją popularność zawdzięcza między innymi dużej liczbie przydatnych wtyczek. Chciałbym przedstawić te, które moim zdaniem są najbardziej potrzebne. Starałem się wybrać uniwersalne pluginy, które mogą być użyteczne niezależnie od tematyki strony.

Wszystkie opisywane wtyczki zostały przetestowane w wersji WordPressa 2.9.0 w oficjalnej polskiej wersji językowej (do pobrania z http://pl.wordpress.org).  W najnowszych wersjach zadbano też o wygodę instalacji nowych dodatków, nie trzeba już ich ściągać na dysk. Instalacji nowych wtyczek można dokonać wchodząc do menu „Wtyczki -> Dodaj nową”, gdzie mamy wiele możliwości wyszukania interesujących nas dodatków z publicznego katalogu. Przycisk „Zainstaluj” pozwala na natychmiastową instalacje wybranego pluginu.

WordPress instalacja wtyczek
Widok panelu wyboru i instalacji nowych wtyczek.


1. All in One SEO Pack

http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/

Wtyczka w kompleksowy sposób wspomagająca optymalizacje naszej witryny dla wyszukiwarek internetowych (Search Engine Optimization ). Umożliwia ona dodanie do każdej strony / wpisu unikalnych metatagów ( słów kluczowych , opisu ) oraz tytułu strony. Generuje też automatycznie brakujące metatagi na podstawie tagów oraz nazw kategorii.

All in one SEO Pack - wtyczka WordPress
Wtyczka All in one SEO Pack w palenu edycji wpisu / strony.


2. Google XML Sitemaps

http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/

Wtyczka wspomagająca generowanie specjalnego pliku XML ( mapy witryny , sitemap ), który w znaczący sposób wspomaga indeksowanie naszej strony przez takie przeglądarki jak Google, Bing, Yahoo and Ask.com. Dzięki generowanej przez nas mapie witryny przeglądarki znacznie szybciej dotrą do najdalszych zakamarków naszego serwisu. Dodatkowo wtyczka posiada wbudowany mechanizm powiadamiający najważniejsze przeglądarki o umieszczeniu nowych postów lub zmianie zawartości stron.

Google XML - Sitemap Generator

3. TinyMCE Advanced

http://wordpress.org/extend/plugins/tinymce-advanced/

Wtyczka umożliwiająca dodanie do standardowego edytora wpisów / stron następujących funkcji znanych z TinyMCE: Advanced HR, Advanced Image, Advanced Link, Context Menu, Emotions (Smilies), Date and Time, IESpell, Layer, Nonbreaking, Print, Search and Replace, Style, Table, Visual Characters and XHTML Extras.

Dodatkowo wtyczka posiada bardzo interesującą funkcję pozwalającą na zachowanie tagów <p> ( akapit ) oraz <br> ( nowa linia ) w czasie zapisywania artykułów i pokazywania ich w edytorze html, pozwalając na większą kontrolę treści.

TinyMCE for WordPress konfiguracja

4. WP Super Cache

http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/

Wtyczka generuje statyczne pliki HTML z dynamicznego blogu WordPress. Plik html generowany jest na serwerze i będzie wysyłany do przeglądarki zamiast przetwarzania stosunkowo ciężkiego skrypty PHP WordPressa.

Statycznych plików HTML będzie służył do większości użytkowników, ale z wykluczeniem Tych, którzy pozostawią na stronie komentarz. Statyczne pliki podawane są dla:

1. Użytkowników, którzy nie jesteś zalogowany
2. Użytkowników, którzy nie zostawili komentarz na Twoim blogu.
3. Albo ludzie, którzy nie oglądają chronionego hasłem postu.

99% użytkowników będzie używało statycznych plików HTML.

WP Super Cache - konfiguracja


5. SI CAPTCHA Anti-Spam

http://wordpress.org/extend/plugins/si-captcha-for-wordpress/

Plugin umożliwia dodanie captcha ( metoda zwalczania spamu ) do WordPress’owych formularzy komentarzy,  rejestracyjnego, autoryzacyjnego. W celu publikowania komentarzy lub rejestracji, użytkownicy będą musieli wpisać wyrażenie widoczny na obrazku. Zapobiega to spamowi generowanemu przez zautomatyzowane roboty.

Wtyczka SI Captcha - zabezpieczenie antyspamowe dla WordPress

6. Configurable Tag Cloud (CTC)

http://wordpress.org/extend/plugins/configurable-tag-cloud-widget/

Podstawowa wersja dodatku tag cloud i jego funkcje  pozostawiają wiele do życzenia. CTC pozwala na skonfigurowanie takich parametrów chmurki tagów jak: ilość wyświetlanych słów kluczowych, rozmiar i kolor czcionki. Wtyczka dostępna jest jako Widget.

Konfigurowalna chmurka tagów dla WordPressa

7. Contact Form 7

http://wordpress.org/extend/plugins/contact-form-7/

Jedna z wielu wtyczek umożliwiająca dodanie formularza kontaktowego do naszych artykułów. Plugin daje nam pełną kontrolę nad wyglądem formularza oraz maili jakie będą wysyłane.

8. Global Translator

http://wordpress.org/extend/plugins/global-translator/

Wtyczka umożliwiająca na przetłumaczenie naszej strony na wiele języków z wykorzystaniem automatycznych tłumaczy dostępnych w internecie. Umożliwia wybór silnika odpowiedzialnego za tłumaczenie ( Google Translation, Babel Fish, Promt, FreeTranslations ). Zmienia URI przetłumaczonych stron oraz umożliwia dodanie ich do sitemapy. Opiera się na mechanizmie cache’owania i nie ingeruje w strukturę naszej bazy danych. Pozwala na dotarcie do większej ilości użytkowników. Należy jednak pamiętać, że automatyczne tłumaczenie jest dalekie od ideału i może się też zdarzyć, że cześć strony pozostanie nieprzetłumaczona.

9. WordPress Related Posts

http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/

Dodatek umożliwia dołączenie do strony naszych wpisów linków artykułów o podobnej tematyce ( dopasowanych za pomocą tagów ). W razie braku powiązanych artykułów możliwe jest wyświetlenie odpowiedniego komunikatu lub umieszczenie losowo wybranych wpisów.

Pokrewne artykuły - plugin do WordPressa

10. WordPress Popular Posts

http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-popular-posts/

Wtyczka umożliwiająca dodanie do panelu bocznego linków do najpopularniejszych stron / wpisów na naszym blogu.

Najpopularniejsze artykuły - wtyczka do WordPress - konfiguracja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*