Najlepsze wtyczki do WordPress’a

WordPress swoją popularność zawdzięcza między innymi dużej liczbie przydatnych wtyczek. Chciałbym przedstawić te, które moim zdaniem są najbardziej potrzebne. Starałem się wybrać uniwersalne pluginy, które mogą być użyteczne niezależnie od tematyki strony.

Wszystkie opisywane wtyczki zostały przetestowane w wersji WordPressa 2.9.0 w oficjalnej polskiej wersji językowej (do pobrania z http://pl.wordpress.org).  W najnowszych wersjach zadbano też o wygodę instalacji nowych dodatków, nie trzeba już ich ściągać na dysk. Instalacji nowych wtyczek można dokonać wchodząc do menu „Wtyczki -> Dodaj nową”, gdzie mamy wiele możliwości wyszukania interesujących nas dodatków z publicznego katalogu. Przycisk „Zainstaluj” pozwala na natychmiastową instalacje wybranego pluginu.

WordPress instalacja wtyczek

Widok panelu wyboru i instalacji nowych wtyczek.


1. All in One SEO Pack

http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/

Wtyczka w kompleksowy sposób wspomagająca optymalizacje naszej witryny dla wyszukiwarek internetowych (Search Engine Optimization ). Umożliwia ona dodanie do każdej strony / wpisu unikalnych metatagów ( słów kluczowych , opisu ) oraz tytułu strony. Generuje też automatycznie brakujące metatagi na podstawie tagów oraz nazw kategorii.

All in one SEO Pack - wtyczka WordPress

Wtyczka All in one SEO Pack w palenu edycji wpisu / strony.


2. Google XML Sitemaps

http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/

Wtyczka wspomagająca generowanie specjalnego pliku XML ( mapy witryny , sitemap ), który w znaczący sposób wspomaga indeksowanie naszej strony przez takie przeglądarki jak Google, Bing, Yahoo and Ask.com. Dzięki generowanej przez nas mapie witryny przeglądarki znacznie szybciej dotrą do najdalszych zakamarków naszego serwisu. Dodatkowo wtyczka posiada wbudowany mechanizm powiadamiający najważniejsze przeglądarki o umieszczeniu nowych postów lub zmianie zawartości stron.

Google XML - Sitemap Generator

3. TinyMCE Advanced

http://wordpress.org/extend/plugins/tinymce-advanced/

Wtyczka umożliwiająca dodanie do standardowego edytora wpisów / stron następujących funkcji znanych z TinyMCE: Advanced HR, Advanced Image, Advanced Link, Context Menu, Emotions (Smilies), Date and Time, IESpell, Layer, Nonbreaking, Print, Search and Replace, Style, Table, Visual Characters and XHTML Extras.

Dodatkowo wtyczka posiada bardzo interesującą funkcję pozwalającą na zachowanie tagów <p> ( akapit ) oraz <br> ( nowa linia ) w czasie zapisywania artykułów i pokazywania ich w edytorze html, pozwalając na większą kontrolę treści.

TinyMCE for WordPress konfiguracja

4. WP Super Cache

http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/

Wtyczka generuje statyczne pliki HTML z dynamicznego blogu WordPress. Plik html generowany jest na serwerze i będzie wysyłany do przeglądarki zamiast przetwarzania stosunkowo ciężkiego skrypty PHP WordPressa.

Statycznych plików HTML będzie służył do większości użytkowników, ale z wykluczeniem Tych, którzy pozostawią na stronie komentarz. Statyczne pliki podawane są dla:

1. Użytkowników, którzy nie jesteś zalogowany
2. Użytkowników, którzy nie zostawili komentarz na Twoim blogu.
3. Albo ludzie, którzy nie oglądają chronionego hasłem postu.

99% użytkowników będzie używało statycznych plików HTML.

WP Super Cache - konfiguracja


5. SI CAPTCHA Anti-Spam

http://wordpress.org/extend/plugins/si-captcha-for-wordpress/

Plugin umożliwia dodanie captcha ( metoda zwalczania spamu ) do WordPress’owych formularzy komentarzy,  rejestracyjnego, autoryzacyjnego. W celu publikowania komentarzy lub rejestracji, użytkownicy będą musieli wpisać wyrażenie widoczny na obrazku. Zapobiega to spamowi generowanemu przez zautomatyzowane roboty.

Wtyczka SI Captcha - zabezpieczenie antyspamowe dla WordPress

6. Configurable Tag Cloud (CTC)

http://wordpress.org/extend/plugins/configurable-tag-cloud-widget/

Podstawowa wersja dodatku tag cloud i jego funkcje  pozostawiają wiele do życzenia. CTC pozwala na skonfigurowanie takich parametrów chmurki tagów jak: ilość wyświetlanych słów kluczowych, rozmiar i kolor czcionki. Wtyczka dostępna jest jako Widget.

Konfigurowalna chmurka tagów dla WordPressa

7. Contact Form 7

http://wordpress.org/extend/plugins/contact-form-7/

Jedna z wielu wtyczek umożliwiająca dodanie formularza kontaktowego do naszych artykułów. Plugin daje nam pełną kontrolę nad wyglądem formularza oraz maili jakie będą wysyłane.

8. Global Translator

http://wordpress.org/extend/plugins/global-translator/

Wtyczka umożliwiająca na przetłumaczenie naszej strony na wiele języków z wykorzystaniem automatycznych tłumaczy dostępnych w internecie. Umożliwia wybór silnika odpowiedzialnego za tłumaczenie ( Google Translation, Babel Fish, Promt, FreeTranslations ). Zmienia URI przetłumaczonych stron oraz umożliwia dodanie ich do sitemapy. Opiera się na mechanizmie cache’owania i nie ingeruje w strukturę naszej bazy danych. Pozwala na dotarcie do większej ilości użytkowników. Należy jednak pamiętać, że automatyczne tłumaczenie jest dalekie od ideału i może się też zdarzyć, że cześć strony pozostanie nieprzetłumaczona.

9. WordPress Related Posts

http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/

Dodatek umożliwia dołączenie do strony naszych wpisów linków artykułów o podobnej tematyce ( dopasowanych za pomocą tagów ). W razie braku powiązanych artykułów możliwe jest wyświetlenie odpowiedniego komunikatu lub umieszczenie losowo wybranych wpisów.

Pokrewne artykuły - plugin do WordPressa

10. WordPress Popular Posts

http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-popular-posts/

Wtyczka umożliwiająca dodanie do panelu bocznego linków do najpopularniejszych stron / wpisów na naszym blogu.

Najpopularniejsze artykuły - wtyczka do WordPress - konfiguracja

 1. Według mnie brakuje jeszcze prostej, ale przydatnej wtyczki „WP No Category Base”. Oczywiście możemy rozwiązać problem dodawania /category/ w linku kategorii edytując samego WordPressa, ale przy aktualizacji czeka nas to samo. Instalując tą wtyczkę, mamy problem z głowy. :)

   • Piotr
   • 29 października 2010 9:48pm

   W opcjach WP można również ustawić aliasy dla kategorii i tagów zamieniając ‘/category/my-category/’ na np ‘/c/my-category/’. Nie jest to oczywiście aż tak ładne rozwiązanie jakie umożliwia wskazana przez Ciebie wtyczka.

 2. Taka wtyczka istnieje i nazywa się bodajże Pathless Category

 3. Polecam również wtyczki opisywane przeze mnie w artykule na stronie http://biznesonline.org.pl/wtyczki-wordpress-ktore-musisz-miec/

 4. Ja ze swojej strony polecę świetny i leciutki StatPress, zamiast kombajnu jakim jest Analitics. Świetnie nadaje się na strony firmowe, dla mniej wymagających klientów.

 5. Configurable Tag Cloud nie znałem – dobra wtyczka ;) Sam całkiem niedawno tworzyłem własną listę dobrych wtyczek do WP. 4 nagrania są dostępna na http://przemekbednarz.pl/wordpress-przewodnik/

 6. Do tego zestawu dodałbym jeszcze wtyczki SEO Smart Links oraz SEO Friendly Images. Pierwsza jest odpowiedzialna za dodawanie linków dla słów kluczowych w naszych wpisach. Druga natomiast dba o uzupełnianie znaczników title i alt dla obrazków (wiele osób o tym zapomina).

 7. Dla wszystkich maniaków optymalizacji wypadało by polecić 301 Redirections, świetną i intuicyjna wtyczkę do wykonywania przekierowań 301. Dodatkowo oczywiście Wp_Capcha i Favicons dla miłych doznań przeglądającego.

 8. Brakuje wtyczki:WordPress Database Backup :)

 9. Część wtyczek już miałem, ale po przeczytaniu dodałem cztery czy pięć. Dziękuję za radę.

 10. Znam wiele z nich, korzystam i są naprawdę przydatne, choć nie można przesadzić, bo obciążają też WordPressa.

 11. Bardzo przydatny zestaw wtyczek. Wiekszosc juz znam, ale pozostale interesujace i godne przetestowania.

 12. Dziękuję za wtyczki. Skorzystałem z Contact form i jest ok.

 13. Dobre wtyczki są dobre jak są szybkie i proste, nie obciążają stony

 14. Bardzo ciekawy zestaw.

 15. Właśnie odpalam swój własny blog i szukałem takiej listy z dobrymi wtyczkami :)

 16. Dzięki wielkie za listę – z pewnością skorzystam.

 17. a mi sie przydała wtyczka Global Translator bo stronke mam w domenie it

 18. A ja właśnie uruchamiam nowego bloga i poszukiwałem tak przydatnych informacji :)

*

Partnerzy Pro: