Nawigacja samochodowa – Nokia Ovi Maps – konfiguracja

Nokia Ovi Maps
Nokia Ovi Maps

W swoim powakacyjnym artykule opisywałem wrażenia z użytkowania przez dłuższy czas darmowej nawigacji udostępnionej przez Nokie. Dopełnieniem tego wpisu będzie zebrana w jednym miejscu informacja o najlepszej ( moim zdaniem ) konfiguracji telefonu i nawigacji. Jeżeli chcemy dłużej cieszyć się naszą nawigacją bez konieczności ładowania polecam również parę ustawień oszczędzających baterię telefonu.

1. Ustawienia telefonu – pozycjonowanie tylko z zintegrowanym GPS’em

 • Opis: Domyślnie telefony Nokia wyposażone w odbiornik GPS skonfigurowane są w taki sposób, żeby wspomagać pozycjonowanie za pomocą sieci ( płatne ale szybkie ). Nie potrafię znaleźć innego wytłumaczenia dla tego procederu poza chęcią narażenia nas na koszta ( szczególnie wysokie za granicą ). Całe szczęście mamy możliwość ustawienia zupełnie darmowego pozycjonowania.  Zintegrowany odbiornik może działać jednak trochę wolniej i czasem potrzeba mu nawet 5 min na zlokalizowanie nas.
 • Jak: Wchodzimy w Menu -> Narzędzia -> Ustawienia -> Ogólne ->Pozycjonowanie -> Metody pozycjonowania -> Zintegrowany GPS

2. Ustawienia aplikacji Mapy Ovi – tryb offline

 • Opis: W celu zminimalizowania ( a w połączeniu z pkt. 1. nawet wykluczenia ) kosztów jakie możemy ponieść, dobrze jest przełączyć aplikację Mapy Ovi w tryb offline. Tryb ten polega na zablokowania pobierania jakichkolwiek danych z internetu. Opcja bardzo przydatna szczególnie za granicą, tryb offline zabezpieczy nas przed nieprzyjemnymi wpisany na powakacyjnym bilingu 🙂
 • Jak: Uruchamiamy nawigację Mapy -> Opcje -> Ustawienia -> Internet -> Połączenie -> Offline
 • [ Dodatkowo: Opcje -> Ustawienia -> Internet -> Domyślny punkt dostępu -> Szukaj sieci WLAN  i włączone ostrzeżenie o roamingu ]

3. Ustawienia aplikacji Mapy Ovi – opcje trasy

 • Opis: Wyszukiwanie trasy jak w każdej nawigacji ustawić można w parę różnych trybów. W Nokia Ovi Maps do wyboru mamy: Szybka trasa , Zoptymalizowana , Krótsza trasa. Najlepszy tryb, który prawie nigdy mnie nie zawiódł to tryb Szybka trasa i ten tryb polecam jako wyjściowy.  W opcjach trasy znajduje się również możliwość ustawienia korzystania z dróg płatnych ( tak / nie ), dobrze o tym pamiętać.
 • Jak: Mapy -> Opcje -> Ustawienia -> Internet -> Połączenie -> Offline

4. Ustawienia aplikacji Mapy Ovi – informacje o ruchu (?)

 • Opis: Aplikacja ma możliwość pobierania informacji o natężeniu ruchu. Nie jestem pewien czy uaktywnienie tej opcji będzie wymuszało połączenie internetowe, bezpieczniej jednak samemu decydować o tym co gdzie i za ile będziemy pobierali z internetu.
 • Jak: Mapy -> Opcje -> Ustawienia -> Nawigacja -> Aktualna informacja o ruchu -> Manualnie

5. Ustawienia aplikacji Mapy Ovi – synchronizacja (?)

 • Opis: Aplikacja ma możliwość synchronizacji z kontem Ovi, dobrze jest ustawić tę synchronizację w tryb „ręcznie”. Na wszelki wypadek można taką synchronizację można zawsze wykonać w domu, niekoniecznie zaś przy każdym uruchamianiu aplikacji.
 • Jak: Mapy -> Opcje -> Ustawienia -> Synchronizacja-> Synchronizacja -> Ręcznie

Proszę pamiętać, że w różnych modelach telefonów podane opcje mogę zachowywać się trochę inaczej. Dobrze jest sprawdzić koszty ( lub ich brak ) w kontrolowanych przydomowych/domowych warunkach.

Aplikacja testowana na telefonie: Nokia e71

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*