Masz pomysł na plugin do WordPress’a, a może już jakiś napisałeś i nie wiesz jak można go rozreklamować. Nimniejszy artykuł przybliży Ci kolejne etapy dodawania pluginów do WordPress Plugin Directory.
Zakładając, że mamy już gotową i działającą wtyczkę możemy przejść do kolejnego etapu, którym jest zgłoszenie jej do oficjalnego katalogu. W tym celu musimy zarejestrować się na stronie WordPress.org i po zalogowaniu przejść do formularza zgłoszeniowego dostępnego pod tym adresem: Add Your Plugin.
Jak widać formularz nie jest skomplikowany. Należy pamiętać, że opis naszego pluginu powinien być interesujący i napisany po angielsku. W polu „Plugin URL” należy wpisać adres strony domowej naszego dodatku ( strona w języku angielskim ) lub bezpośredni link do paczki zawierającej pliki naszego rozszerzenia. Po wysłaniu formularza nasze zgłoszenie będzie widoczne bezpośrednio nad nim.
Kolejnym etapem naszej „podróży” jest oczekiwanie na akceptacje naszego dodatku, musimy uzbroić się w cierpliwość gdyż może to potrwać nawet parę dni. Informacja o tym czy nasz plugin został zaakceptowany przyjdzie do nas na skrzynkę pocztową wraz z adresem repozytorium SVN. Najprościej mówiąc, repozytorium jest miejscem gdzie będziemy mogli wysłać pliki naszego rozszerzenia. Do obsługi repozytorium można użyć programu graficznego np.: TortoiseSVN.
Pierwszym etapem wgrywania plików na serwer jest ściągnięcie plików aktualnie znajdujących się w repozytorium. Stwórzmy więc nowy folder i wykonajmy w nim checkout.
Wpisujemy adres naszego repozytorium i klikamy „OK„. Jeżeli wszytko poszło po naszej myśli powinniśmy w naszym folderze znaleźć kolejne trzy puste foldery.
Wszystkie pliki naszego pluginu powinniśmy umieścić bezpośrednio w folderze „trunk„ ( czyli nasz plik „plugin.php” powinien się znaleźć w „trunk/plugin.php” ). Należy teraz wysłać nasze pliki do repozytorium, w tym celu na folderze z całym naszym repozytorium wykonujemy „SVN Commit”
Trzeba sprawdzić czy wszystkie nasze pliki znajdują się na liście „do wysłania” , będziemy też proszeni o podanie hasła do repozytorium. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy wszystko poszło jak należy, możemy się upewnić przeglądając repozytorium z pomocą „Repo-browser” TortoiseSVN.
Nasza podróż dobiegła końca, po paru minutach nasz dodatek powinien być dostępny w oficjalnym katalogu.
[Edit]
Jako kontynuacje tematu polecam wpis Artura Tagowanie nowych wersji wtyczek w katalogu WordPress.